10 tipů pro úspěšné kojení

Kojení je jednou z nejdůležitějších částí raného rodičovství. Nejenže poskytuje miminku všechny nutné živiny, ale také pomáhá posílit vztah mezi matkou a dítětem. Ačkoliv je kojení přirozeným procesem, nemusí být vždy jednoduché. Proto jsme připravili 10 tipů, které vám pomohou kojit úspěšněji a udělat tuto zkušenost příjemnou pro oba dva.

 

  1. Připravte se předem

Je dobré si předem připravit vše potřebné. Uložte si na dosah ruky vodu, něco malého k zakousnutí a ručník. To vám umožní soustředit se na kojení, aniž byste museli něco hledat v poslední chvíli.

  1. Správná poloha

Klíčovým aspektem kojení je najít polohu, ve které se budete citit oba komfortně. Ať už zvolíte „náruč“ nebo polohu „v leže“, je důležité, aby bylo miminko správně natočeno k prsu. Na základní doporučené polohy se můžete podívat níže ve videu, které pro Vás připravilo Neonatologické oddělení FN Brno jako představení kurzu, které nabízí.

  1. Sledujte signály miminka

Miminka často dávají signály, kdy jsou hladová. Ať už je to třepání hlavou nebo sání prstů na rukou. Učte se rozpoznávat, kdy je vaše miminko připraveno k jídlu.

  1. Naučte se rozpoznat, kdy je miminko nasyceno

Stejně jako miminka dávají signály, kdy jsou hladová, dávají i signály, kdy jsou nasycena. Když začnou upouštět prso a odvracet hlavu, je to zpravidla signál, že mají dost,

  1. Ujistěte se, že miminko správně saje

Miminko by mělo obejmout nejen bradavku, ale i větší část dvorce. To zajistí efektivní sání a minimalizuje nepříjemné pocity při kojení.

  1. Vyhněte se používání dudlíku v prvních týdnech

Používání dudlíku v prvních týdnech může způsobit, že miminko nebude správně sát. To může vést k menším příjmům mléka a problémům s kojením.

  1. Pečujte o své prsy

Kojení může být náročné na vaše prsy. Používejte speciální krémy na bradavky a masírujte prsy po kojení, aby se předešlo ucpání mlékovodu..

  1. Dbejte na hydrataci a zdravou stravu

Vaše tělo potřebuje více tekutin a živin, když kojíte. Pijte dostatek vody a jezte zdravě, aby vaše mléko obsahovalo vše potřebné.

  1. Věnujte se miminku

Kojení je i o vzájemném kontaktu a posilování vztahu. Udržujte oční kontakt s miminkem a mluvte na něj.

  1. Nebojte se vyhledat pomoc

Pokud máte problémy s kojením, nebojte se vyhledat profesionální pomoc. Existuje mnoho laktačních poradkyň a kurzů, které vám mohou pomoci.

 

Video

Zdroj: Youtube.com - FN Brno

Kojení je cenná zkušenost, ale může přinést i výzvy. S těmito 10 tipy budete připraveni čelit jakýmkoliv obtížím a udělat kojení příjemným pro vás i vaše miminko.

 

Tým Babylékárna.cz