Návrat menstruace a bolestivost po porodu: Co očekávat a jak zvládnout

Kojení a návrat menstruace

Kojení může ovlivnit návrat menstruace, protože produkuje hormony, které potlačují ovulaci. U mnoha žen se menstruace vrátí po porodu v průběhu 3 až 6 měsíců, ale některé ženy mohou začít menstruovat dříve nebo později. Je důležité si uvědomit, že během tohoto období můžete stále otěhotnět, i když menstruace ještě nenastala, protože může docházet k ovulaci, aniž byste si to uvědomili.

Kdy konzultovat lékaře ohledně návratu menstruace po porodu

Pokud se obáváte, že váš menstruační cyklus se nevrací do normálu nebo máte jiné obavy ohledně menstruace po porodu, je vždy nejlepší se poradit s lékařem nebo porodní asistentkou.

Jak zvládat bolestivou menstruaci po porodu

Bolestivá menstruace po porodu může být způsobena různými faktory, jako jsou změny hormonální hladiny, zánět dělohy nebo endometrióza. Pokud se setkáte s bolestivou menstruací po porodu, můžete zkusit následující kroky:

Poradit se s lékařem

Pokud je vaše menstruace velmi bolestivá a nezlepšuje se, můžete se poradit s lékařem. Mohou být předepsány léky, které pomohou zmírnit bolest a záně

Užívat protizánětlivé léky

Nesteroidní protizánětlivé léky mohou pomoci zmírnit bolestivost menstruace.

Použít teplou lázeň

Použití teplé lázně nebo ohřívací podložky může také pomoci zmírnit bolest.

Praktikovat relaxační techniky

Relaxační techniky, jako je jóga, meditace nebo hluboké dýchání, mohou pomoci zmírnit napětí a stres, což může snížit bolestivost menstruace.

Kojení

Kojení může pomoci potlačit ovulaci a snížit hormonální nerovnováhu, což může pomoci snížit bolestivost menstruace.

Upravit stravu

Změny ve stravě, jako například snížení konzumace kofeinu, může také pomoci snížit bolestivost menstruace.

Je důležité si uvědomit, že bolestivá menstruace po porodu může být normální, ale pokud vás bolest při menstruaci obtěžuje nebo se stává neúnosnou, je důležité se poradit s lékařem.